Plată ajutoare sociale pentru elevii cu CES

www.scoalacalistrathogas.ro/file/2018/03/CES.png
Luni 9 matie 2020 se va efectua plata ajutoarelor sociale, acordate elevilor cu CES, pentru lunile ianuarie și februarie 2020.
Ajutoarelor sociale se pot ridica de la casieria unității, în intervalul orar 09-16

3 Responses to Plată ajutoare sociale pentru elevii cu CES

1. Școală 129 sector 4 București încă nu a dat banii pe anul 2020 copiilor încadrati în programul hrana pt copii cu handicap. Ce se întâmplă cu plățile? Unde trebuie sa mergem pt a lua acești bani?

• iulian4321 spune:

Plățile sunt efectuate de unitatea școlară(școală, grădiniță), prin casieria unității.
      Se acordă sume pentru zilele de prezență a elevului(inclusiv pentru perioada suspendării cursurilor datorită situației Coronavirus).
      Se acordă 16,6 lei/zi pentru hrană și jumătate din sumă reprezentînd alte drepturi(suma reprezentand alte drepturi este de 498 lei/an pentru elevul/preșcolarul de 3-7 ani, 611 lei/an pentru elevul de 7-14 ani și 754 lei/an pentru elevul peste 14 ani.
      Dacă elevul(preșcolarul) are și certificat de handicap(pe lîngă certificatul de orientare școlară-CES), atunci sumele se majorează cu 50% (atât pentru hrană cât și pentru alte drepturi)
      Intrebați la serviciul contabilitate al școlii.

• iulian4321 spune:

Intrebați la serviciul contabilitate al școlii unde este înscris elevul.