Utilizarea platformei educaționale Classroom-profesori/învățători

Mod de lucru pentru profesori/învățători Pentru crearea lecțiilor este recomandat folosire PC-ului sau laptop
  1. se deschide browserul Google Chrome(nu Mozzilla, Internet Explorer, Opera etc.)
  2. se introduce adresa de email(contul) primit de la școala care este de forma: nume.prenume@scoalacalistrathogas.ro cu parola hogasXXXXXX unde XXXXXX sunt ultimele 6 cifre din CNP-ul titularului
  3. se deschide Classroom (căutare pe Google sau accesați linkul de mai jos) https://classroom.google.com
  4. În colțul dreapta sus există un buton (+). Apăsați și alegeți opțiunea: creați un curs a. Se completează numele cursului(exemplu: română, matematică, istorie etc.) b. Se completează secțiunea (exemplu clasa V-B, VII-C) c. Subiectul cursului(titlul lectiei) d.Sala cursului (nu este obligatorie, puteti trece orice doriți)
  5. Se adaugă materielele de curs(teste,chestionare, fisiere Word, PDF,imagini, video, linkuri către pagini de internet, YouTube etc)
  6. adăugăm elevii sau clasa(dacă sunt grupate conturile elevilor pe clase de către diriginte), transmitem codul  cursului și pe grupul Whatsapp al clasei creat de diriginte(masură suplimentă de transmitere, pentru a fi siguri că ajunge lecția la toti elevii clasei)
  7. Clasele le constituie diriginții/învățătorii claselor(exemplu:3A, 3B, 4A, 4B, 5A, 5B, 6A, 6B..etc.).
  8. Profesorii nu trebuie să constituie clase(cum ar fi V-engleza, VII-istorie…etc), altfel o să apară o multitudine de clase și elevul este bulversat.
  9. Diriginții nu trebuie să transmită coduri altor profesori(acele coduri sunt codurile lecțiilor create de ei la clasele unde sunt diriginți și dacă se alatură și alti profesori lectiei, rezultă o lecție la toate materiile cu mai multi profesori unde nu se mai știe subiectul lecției și este greu de urmarit fiecare temă în parte, pentru fiecare materie, atât pentru elevi cât și pentru profesori)