Comunicat

Dragi copii/elevi, stimați părinți,
Începând cu 9 noiembrie 2020, intrăm în scenariul roșu, pe întreg teritoriul țării, de desfășurare a activităților instructiv-educative la învățământul preșcolar, primar și gimnazial – însemnând derularea, conform orarului, a lecțiilor online de pe dispozitive proprii, pe platforma Classroom, pe WhatsApp (Facebook sau alte modalități de comunicare), având ca scop păstrarea sănătății tuturor. Vă rog să țineți legătura cu profesorii de la învățământul preșcolar, primar și profesorii diriginți pentru a comunica toate aspectele și eventualele disfuncții sau modificări. Inevitabil vor fi probleme cu dispozitivele, cu rețelele de comunicare, dar cum din partea cadrelor didactice va fi disponibilitate și flexibilitate, la fel, vă rog și pe dumneavoastră elevi și părinți să căutați soluții de comunicare, de sprijin reciproc pentru a evita mari rămâneri în urmă la învățătură, temele să fie preluate și efectuate, participarea la activități să fie în conformitate cu prevederile regulamentului școlar, cu seriozitate, după orar, să se poată realiza participarea, comunicarea dar și evaluarea tuturor elevilor. Pentru elevii fără dispozitive sau internet, vom găsi soluții locale, prin transmiterea fizică a informațiilor de la cadrele didactice.
Creșterea semnificativă a numărului de cazuri de îmbolnăviri trebuie oprită, iar aceasta depinde de respectarea regulilor de către noi toți: purtarea măștii corespunzător, evitarea aglomerațiilor, deci încercați să limitați deplasările la cele de maximă necesitate și să nu folosiți excesiv dispozitivele electronice.
Multă sănătate!
Director,
prof. Liliana Chelariu