Daily Archives: 9 mai 2022

Evaluare Națională 2022

Ordin privind aprobarea calendarului de administrare a evaluării naționale la finalul claselor a II-a, a IV-a și a VI-a în anul școlar 2021-2022

OME 5327 29 09 2021 CALENDAR EV 246 AN SC 2021-2022

Ziua Europei

În fiecare an, de Ziua Europei (9 mai) sărbătorim pacea și unitatea în Europa. Data marchează aniversarea momentului istoric reprezentat de „Declarația Schuman”, care a propus ideea unei noi forme de cooperare politică în Europa, care ar face ca războiul dintre națiunile Europei să fie de neconceput. Propunerea lui Robert Schuman este considerată a fi piatra de temelie a Uniunii Europene.
Cu prilejul sărbătorii care marchează Ziua Europei – 9 mai, am realizat activităţi prin care să-i determinăm pe elevi să înţeleagă ce înseamnă pentru ei UE, ce oportunităţi noi le oferă această apartenenţă, ce valori și capacități sunt necesare vieţuirii într-o societate democratică de acest tip.
Este important ca elevii să înţeleagă aplicabilitatea sintagmei ,,Unitate în diversitate “, atât la nivel
macro-european ,cât și în societatea în care trăiesc. În urma desfăşurării proiectului: EUROPA ,,UMBRELA NOASTRĂ ” . elevii şcolii noastre au înțeles importanța , valorile şi obiectivele UE.